CrossFit, Kurucusu Greg Glassman tarafından yıllar süren uzun çalışmalar sonucu geliştirilen bir fitness yöntemidir. CrossFit’in kurucusu ve CEO’su Glassman, fitness kavramını zaman içerisinde ve bilinen ihtisas alanlarında artan iş kapasitesi olarak tanımlamıştır. Bu tanımı yaptıktan sonra Greg Glassman fitness ve sağlığı iyileştirmek için özel olarak tasarlanmış bir spor programı olarak CrossFit’i yaratmıştır.

CrossFit genel itibari ile sürekli olarak yüksek yoğunlukta gerçekleştirilen fonksiyonel hareketlerdir. Tüm CrossFit antrenmanları fonksiyonel hareketlere dayanır ve bu hareketler jimnastik, halter, koşu, kürek ve daha pek çok temel aktivitenin en iyi yönlerini yansıtmaktadır. Fonksiyonel hareketler hayatın temel hareketleridir. Fonksiyonel hareketler sayesinde en büyük yükler en uzun mesafelere taşınabilir. Dolayısı ile fonksiyonel hareketler en kısa sürede yapılabilecek iş miktarını maksimize etmek için idealdirler. Antrenman yoğunluğu hızlı sonuçlar için çok önemlidir ve bu yoğunluk zamana veya güce bölünerek ölçülebilir. CrossFit yaklaşımına göre sürekli değişen fonksiyonel hareketler ve yoğunluk, form seviyesinde dramatik kazanımlar sağlamaktadır.

CrossFit antremanlarının en önemli unsuru verilerdir. Yazı tahtalarını skorbord olarak kullanmak, doğru skorları ve kayıtları tutmak, workout esnasında dakika tutmak, performans standartlarını ve kurallarını tanımlamak CrossFit için vazgeçilmezdir. CrossFit antremanları aynı zamanda yaşa ve fiziksel kapasiteye göre ölçeklenebilir olarak tasarlanmıştır. Genel olarak, CrossFit'in amacı kişiler için ölçülebilir, gözlemlenebilir ve tekrarlanabilir sonuçlar ile desteklenen geniş, genel ve kapsamlı bir fitness seviyesi oluşturmaktır.

İnsanların bu antrenmanları birlikte yapmaları sonucunda kendiliğinden ortaya çıkan topluluklar CrossFit Boomerang’ın da üyesi olduğu 13.000'den fazla sayıya sahip olan küresel bir CrossFit affiliate ağının doğmasını sağlamıştır.

Haber Walpaper