Geliştirilmesi uzun yıllar sürmüş CrossFit için yazılan makalelerin bir araya getirildiği CrossFit Journal’da antreman çeşitleri üç temel ihtisas alalına bölünmüş durumdadır.

Dogru Beslenme

Kardiyo

Bisiklete binmek, koşmak, kürek çekmek ve ip atlamak gibi oksijen kapasitesini ve kalp sağlığını artırmaya yönelik aktiviteler

Gymnastics

Jimnastik

Pull-up, muscle-up, ipe tırmanma gibi jimnastik hareketleri

Weightlifting

Ağırlık Kaldırma

Snatch, front squat, clean and jerk, deadlift gibi olimpik halter ve kilolar ile yapılan hareketler

CrossFit Journal, ideal antreman programı olarak bu alanların birinin tek başına veya birkaçının bir arada yapıldığı yoğunluğu yüksek 3 gün antreman-1 gün dinlenme programını CrossFit yapanlara önermektedir. Fakat 3 gün antreman-1 gün dinlenme programları profesyonel olmayan atletlerin yaşam planlarına ve haftalık takvime uygun olmadığı için alternatif olarak 5 gün antrenman-2 gün dinlenme şeklinde bir antrenman programı uygulanabilmektedir.

Et ve sebze, yağlı tohumlar, biraz meyve, az miktarda nişastalı gıda ve sıfır şeker!

Crossfit'in Beslenme Felsefesi Son Derece Basittir

CrossFit Journal’a göre CrossFit atletleri içinde en iyi performansı gösterenler zone diyeti uygulayanlardır. Zone diyet’in temel beslenme prensibi günlük kalori ihtiyacının %30’unun protein, %40’ının karbonhidrat ve %30’unun yağlardan karşılanması şeklindedir. Orta seviyedeki atletlerin zone diyet’e sıkı sıkıya bağlılık gösterdiğinde, genellikle en üst seviye performans gösteren atletler dönüştükleri gözlemlenmektedir.